آموزش ارز دیجیتال - هر آن‌چه که باید بدانید


دوشنبه 10 خرداد 1400

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی نوعی دارایی دیجیتال یا مجازی است که به عنوان ابزاری برای مبادله طراحی شده است. در این ارزها برای تامین امنیت، تائید تراکنش‌ها و همچنین برای کنترل میزان تولید یک ارز دیجیتال از رمزنگاری استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال در اصل ورودی‌های محدودی در یک پایگاه داده یا همان بلاکچین هستند که هیچ کس نمی‌تواند آن‌ها را تغییر بدهد مگر اینکه شرایط خاصی را برآورده سازد.

ارزهای دیجیتال اغلب وجود فیزیکی مانند پول کاغذی ندارند و توسط حکومت‌ها یا یک نهاد مرکزی مورد پشتیبانی قرار نمی‌گیرند. ارزهای دیجیتال معمولا از نظارت نامتمرکز بهره می‌برند که در تقابل با سیستم بانکداری متمرکز تعریف می‌شود.

مطابق یک تعریف در یک سایت بین‌المللی، یک ارز دیجیتال سیستمی است که دارای 6 ویژگی زیر باشد:

 • این ارزها نیازی به یک مرجع برای کنترل به صورت متمرکز ندارد و کنترل آن از طریق اجماع عمومی بررسی می‌شود.
 • مالکیت ارزهای دیجیتال یا بلوک‌های آن انحصارا از طریق روش‌های رمزنگاری قابل اثبات است.
 • ارز دیجیتال و یا سیستم آن، یک طرح کلی از تراکنش‌ها و بلوک‌های هر ارز و مالکیت آن‌ها را در خود ذخیره می‌کند.
 • اگر امکان ایجاد ارزهای جدید وجود داشته باشد، سیستم شرایط ایجاد آن‌ها و چگونگی مالکیت پیدا کردن این ارزهای دیجیتال جدید را تعریف می‌کند.
 • سیستم اجازه اجرای تراکنش‌ها و تغییر مالکیت ارزهای دیجیتال را می‌دهد. اجرای تراکنش فقط از سوی کسی که بتواند ثابت کند مالک فعلی این ارز است، صورت می‌گیرد.

تاریخچه ارز دیجیتال

بیت ‌کوین که برای اولین بار در سال 2009 به عنوان یک نرم‌افزار متن باز (Open Source) معرفی شد، به عنوان اولین ارز دیجیتال شناخته می شود. بعد از بیت کوین، بیشتر از 6,000 آلت‌کوین، ارزهای دیجیتال دیگر به غیر از بیت کوین، به وجود آمده است.

البته باید توجه داشت که تحقیقات با هدف ایجاد یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده، سال‌ها قبل از اختراع بیت کوین آغاز شده بود. اولین تلاش برای تعریف پول دیجیتال در سال 1982 و توسط «دیوید چام» (David Chaum) انجام شده بود. مفهوم اصلی آن، ای-کش (e-Cash) یک نوع ارز رمزنگاری، همان کریپتوکارنسی، بود که چام مدعی بود می‌تواند یک سیستم پرداخت خودکار ایجاد کند که در آن اشخاص ثالث امکان دسترسی به اطلاعات تراکنش را نداشته باشند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن crypto-4.jpg است
تحقیقات با هدف ایجاد یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده، سال‌ها قبل از اختراع بیت کوین آغاز شده بود.

چام در دهه 90 میلادی سعی کرد، ایده خود را با اختراع پول دیجیتالی به نام دیجی‌کش (DigiCash) عملی کند. ولی این اتفاق نیافتاد و تا اواخر دهه 90 میلادی، شرکت دیجی‌کش ورشکسته شد. اواخر دهه 90 محققان دیگری مثل «وی دی» (Wei Dai)، و «نیک سازبو» (Nick Szabo) تلاش کردند مفاهیم مورد بحث در این زمینه را کاربردی کرده و به آن‌ها جامه عمل بپوشانند.

به هر ترتیب تلاش‌ها برای ایجاد یک پول دیجیتال تا سال 2008 میلادی کم و بیش بی‌نتیجه ماند. تا اینکه در ماه اوت سال 2008، وبسایت Bitcoin.org ثبت شد. دو ماه بعد یک وایت‌ پیپر (White Paper) روی این دامنه منتشر شد: «بیت‌کوین: یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا». نویسنده این وایت پیپر فرد یا گروهی از افراد ناشناس بودند که خود را «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) معرفی کردند.

درست چند روز بعد از آغاز سال 2009، اولین بلاک بیت‌کوین، که به عنوان «بلاک جنسیس» (Genesis Block) یا بلاک آفرینش شناخته می‌شود، مورد ماینینگ یا استخراج قرار گرفت که در واقع شروع عملی استفاده از بیت کوین است. اواخر همین سال اولین نرخ‌های تبادل بیت‌کوین تعیین شدند. در آن زمان هر 1 دلار امریکا معادل با 1309.03 بیت‌کوین تعیین ارزش شد.

اولین آلت‌کوین‌هایی که برای جایگزینی بیت‌کوین وارد بازار شدند، در سال 2011 معرفی شدند. در این سال دو آلت‌کوین مشهور با نام‌های نیم کوین (Namecoin) و لایت کوین (Litecoin) معرفی و رونمایی شدند، که در واقع اولین کریپتوکارنسی های بعد از بیت کوین هستند.

معروف‌ترین ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال بازار بسیار شلوغی است که در آن ارزهای مختلفی برای انتخاب وجود دارند. در طول یک دهه اخیر ارزهای دیجیتال بسیار زیادی در بازار معرفی شده‌اند. بعضی از این ارزهای دیجیتال اهمیت بیشتری نسبت به بقیه داشته و بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. در ادامه این مطلب، بعضی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال را به طور مختصر به شما معرفی می‌کنیم.

ارز دیجیتال چیست
برخی از ارزهای دیجیتال اهمیت بیشتری نسبت به بقیه داشته و بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.
 • بیت ‌کوین: اولین ارز دیجیتال که همه چیز با آن شروع شد و هنوز با ارزش‌ترین کریپتوکارنسی بازار است. در حال حاضر حدود 60 درصد از سرمایه‌ی موجود در بازار کریپتوکارنسی ها روی بیت کوین سرمایه‌گذاری شده است.
 • اتریوم: یک ارز مجازی قابل برنامه نویسی تورینگ کامل است اتریوم توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا نرم‌افزارها و تکنولوژی‌هایی ایجاد کنند که با بیت‌کوین امکان‌پذیر نبود.
 • ریپل: بر خلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، ریپل از بلاک چین برای به دست آوردن اجماع تمام اعضای شبکه برای تایید تراکنش‌ها استفاده نمی‌کند. به جای این در ریپل نوعی فرایند تکمیل به کار گرفته شده که سرعت آن را بیشتر از بیت‌کوین می‌کند اما نسبت به نفوذ هکرها آسیب‌پذیری بیشتری دارد.
 • بیت‌کوین کش: یکی از فورک‌ها یا انشعابات بیت‌کوین که توسط بزرگ‌ترین شرکت ماینینگ بیت‌کوین مورد حمایت قرار گرفت. این ارز مجازی تنها در چند ماه به سرعت توانست راه خود را در میان 5 ارز دیجیتال بزرگ از لحاظ سرمایه بازار باز کند.
 • نم (NEM): برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، در این یکی برای تائید تراکنش‌ها از «اثبات اهمیت» استفاده می‌شود. نم از کاربران می‌خواست برای به دست آوردن سکه جدید باید از قبل مالک بخشی ازاین ارز باشند.
 • لایت‌کوین: ارز دیجیتالی است که با این هدف که عنوان «نقره دیجیتال» را در مقابل «طلای دیجیتال»ی که به بیت‌کوین اطلاق می‌شود را از آن خود کند وارد بازار شد. این ارز نیز هم یکی از فورک‌های بیت‌کوین بود، اما سرعت تولید بلاک‌ها در آن چهار برابر سرعت بیت‌کوین است.
 • نئو (NEO): یک شبکه قرارداد هوشمند است که همه نوع قرارداد تجاری را قبول می‌کند و اجازه می‌دهد نرم‌افزارهای مشابه روی آن توسعه پیدا کنند. بسیاری از اهداف آن مشابه اهداف اتریوم است، با این حال مبدا آن کشور چین است که باعث می‌شود ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد.

روش عملکرد ارزهای دیجیتال

برای این‌که متوجه شوید یک ارز دیجیتال چطور کار می‌کند، لازم است برخی از مفاهیم پایه‌ای را بشناسید.

 • دفترکل عمومی: تمام تراکنش‌های یک ارز دیجیتال از روز اول در یک دفترکل عمومی (Public Ledger) ثبت می‌شوند. هویت مالکان ارزهای دیجیتال رمز گذاری می‌شود و سیستم از روش‌های دیگر برای حفظ تمامی اطلاعات تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این دفترکل عمومی در ارزهای دیجیتال همان «بلاک چین» است.
 • تراکنش: به انتقال پول بین دو کاربر ارزهای دیجیتال، تراکنش گفته می‌شود. این تراکنش وارد دفترکل عمومی شده و منتظر تائید شدن باقی می‌ماند. برای اینکه یک تراکنش نهایی شود باید مورد تائید ماینرها قرار بگیرد. این اتفاق در بیت‌کوین حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. سپس اطلاعات تراکنش توسط ماینرها وارد بلاک چین یا دفترکل عمومی می‌شود.
 • استخراج: فرایندی است که در آن یک تراکنش مورد تائید قرار گرفته و وارد دفترکل عمومی می‌شود. برای افزودن تراکنش به بلاک چین، ماینر باید یک مسئله محاسباتی سخت را حل کند. هر کاربری که به اطلاعات بلاک چین ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشد می‌تواند این کار را انجام دهد.

روش خرید و فروش ارز دیجیتال

برای این‌که صاحب ارز دیجیتال شوید یا باید وارد به استخراج آن بپردازید و یا اقدام به خرید آن در یک صرافی ارز دیجیتال کنید. صرافی‌های ارز دیجیتال وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای واسطی هستند که خریداران و فروشندگان ارز دیجیتال را به یکدیگر متصل می‌کنند. آن‌ها بابت تبدیل ارزهای دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر و یا به پول رسمی یا برعکس مبلغ یا درصدی از تراکنش را به عنوان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند.

کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال چیست
صرافی ارز دیجیتال مانکس724 امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال با پرداخت ریالی را برای کاربران ایرانی ممکن می‌کند.

صرافی‌های مشهور ارز دیجیتال در سطح بین‌المللی همانند بایننس و کوین‌بیس در حال حاضر به دلیل مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌ها به مشتریان ایرانی و فارسی زبان خدمات نمی‌دهند و فعالیت در آن‌ها با ریسک‌های مختلف مواجه می‌شود. یکی از این ریسک‌ها مسدود شدن حساب کاربری و از بین‌رفتن سرمایه است.

در سال‌های اخیر برای بر طرف شدن این مشکل و با توجه به تقاضای زیاد ایرانیان برای مشارکت در بازار، صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی و فارسی زبان به وجود آمده‌اند. صرافی ارز دیجیتال مانکس724 یکی از این کسب و کارهای جدید است که امکان خرید و فروش ارز دیجیتال را با پرداخت ریالی ممکن می‌کند. شما برای خرید انواع کریپتوکارنسی ها می توانید از سایت مانکس724 برای خرید و فروش استفاده کنید. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این موضوع به صفحه اختصاصی خرید و فروش ارز دیجیتال در سایت نیز مراجعه کنید.

برای این کار کافی است با استفاده از ماشین حساب مخصوص این صرافی، مبلغی که قصد سرمایه‌گذاری دارید و ارز دیجیتال مورد نظر خود را انتخاب کنید. ماشین حساب صرافی به سرعت مقدار ارز دیجیتال دریافتی و قیمت ارز دیجیتال را محاسبه می‌کند و پیشنهاد معامله به شما داده می‌شود. به این ترتیب با پرداخت مبلغی از طریق کارت بانکی عضو شتاب، می‌توانید به مالکیت ارز دیجیتال مورد علاقه خود را به دست بیاورید.

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی مختصری از تعریف ارزهای دیجیتال پرداختیم و سپس تاریخچه پیدایش بیت کوین و ارزهای جایگزین یا آلت‌کوین‌ها را بیان کردیم. همچنین برخی از مشهورترین ارزهای دیجیتال را به صورت مختصر به شما معرفی کردیم و روش معامله آن‌ها در سطح بین‌المللی و داخل کشور را نیز بیان کردیم.

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری مطمئن در بازار کریپتو هستید، حتما پیش از این کار با یک متخصص مشورت کنید و از صرافی‌های معتبر داخلی خرید کنید.