بیت کوین چیست | راهنما کامل برای آشنایی و استفاده (بروزرسانی 2020)


دوشنبه 10 شهریور 1399

بیت کوین چیست: 

در پاسخ به سوال بیت کوین چیست به زبان ساده و یک تعریف عمومی باید گفت: "بیت کوین اولین ارز رمزنگاری‌ شده‌ جهان است که در سال ۲۰۰۸ توسط فرد یا افراد ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو معرفی شد. ساتوشی در مقاله‌ای با عنوان “بیت کوین: یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا” این ارز دیجیتال را معرفی کرد. این ارز دیجیتال با رسیدن قیمتش به ۱۳ هزار دلار در اوایل سال ۲۰۱۸، به شهرت و شکوفایی زیادی رسید."بیت کوین چیست
اما در یک تعریف تخصصی باید گفت: "بیت کوین شبکه‌ای از تراکنش‌ها بر بستر فناوری بلاک چین است. این فناوری به کاربران اجازه می دهد بدون هیچ گونه واسطه و یا نهاد مالی برای یکدیگر پول ارسال کنند. این شبکه سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ ارگان و یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. انتقال پول از یک نقطه به نقطه دیگر در تمام شبکه اطلاع‌رسانی شده و تمام شبکه از آن مطلع می شود." در قسمت های بعدی با شیوه کار بیت کوین بیشتر آشنا خواهید شد.

تاریخچه بیت کوین:

مهمترین رویدادهای که در پیدایش بیت کوین موثر بوده اند را می توان به شکل زیر نام برد:
 • ۱۸ اوت سال ۲۰۰۸ : دامنه ی اینترنتی bitcoin.org ثبت گردید. 
 • ۳۱ اکتبر همان سال : مقاله ای به نام « بیت کوین: سیستم پولی همتا به همتا » توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. ناکاموتو یک نام مستعار برای فرد یا افرادی است که اولین بار بیت کوین را خلق کردند. از هویت دقیق این فرد اطلاعاتی در دست نیست.
 • ناکاموتو بیت کوین را در قالب نرم‌افزار متن‌باز طراحی و در ژانویه ۲۰۰۹ به صورت عمومی منتشر نمود. 
 • سوم ژانویه ۲۰۰۹ : ناکاموتو اولین بلوک زنجیره ( که بانام « بلوک آفرینش » شناخته می شود ) را استخراج نمود. در عمل پس از استخراج بلوک آفزینش بود که شبکه بیتکوین ایجاد شد. دریافت کننده اولین مبادله بیتکوین، هال فینی (اولین سیستم اثبات مفهوم قابل استفاده مکرر ( RPoW ) را در سال ۲۰۰۴ ) بود.
 • سال های 2011 و 2012 : اولین گروه بزرگ از کاربران بیتکوین، اعضای بازار سیاه مانند راه ابریشم بودند. به صورتی که در اوائل سال ۲۰۱۱، راه ابریشم منحصراً بیتکوین را به عنوان وسیله پرداخت اعلام کرد.
 • سال 2013: با افزایش قیمت بیت کوین این ارز محبوبیت جهانی پیدا کرد و به مرور تعداد استخارج کنندگان و پذیرندگان آن افزایش پیدا کرد.
بلاک آفرینش بیت کوین

خلق کنندگان:

هویت پدیدآورنده بیت‌کوین مشخص نیست. گفته می‌شود «ساتوشی ناکاموتو» مخترع بیت‌کوین است. اما هویت واقعی او هنوز مجهول است. تاکنون افراد بسیاری ادعا کرده اند که ناکاموتو هستند اما هیچیک نتوانسته مدرک معتبری برای این ادعای خود بیاورد و حتی معمولا پس از مدتی ادعای خود را پس گرفته اند.
لازم به ذکر است که هویت ناشناخته ناکاموتو باعث نگرانی‌هایی شده است. به صورتی که عده ای آن را به سرویس های جاسوسی برخی کشورها نسبت می دهند. هر چند کدباز بود بیت کوین مانع برخی از این شائبه ها شده است.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

برای اینکه بهتر بفهمیم بیت کوین چگونه کار می کند و اینکه شما را درگیر پیچیدگی های آن نکنیم، در ادامه از دو دیدگاه شیوه کار بیت کوین را برای شما توضیح می دهیم:
 • از دید کاربر (احتمالا کسی که به منظور سرمایه گذاری یا نوسان گیری اقدام به خرید یا فروش بیت کوین می کند): بیت کوین چیزی بیش از یک اپلیکیشن یا برنامه کامپیوتری نیست که با استفاده از آن یک یک کیف پول بیت کوینی ساخته است. این کیف به کاربر اجازه می دهد تا با آن به ارسال یا دریافت بیت کوینها بپردازد. در واقع می توان گفت برای بیشتر کاربران، روش کار بیت کوین در همین حد است.
 • از دید برنامه نویسان بلاک چین: بیت کوین بر اساس شبکه بلاک چین کار می کند. بلاک چین نیز در واقع یک دفتر کل شامل تمام تراکنش های است که تا کنون در آن انجام شده است. اعتبار هر تراکنش به وسیله امضای دیجیتالی مربوط به آدرس های آن، محافظت و تایید می شود. همچنین هر کسی می تواند تراکنشها را با استفاده از توان محاسباتی سخت افزاری که ویژه این کار است، پردازش کند. برای این پردازش ها کاربران بیت کوینهایی را به عنوان جایزه بدست می آورند. به اینکار اصطلاحاً "استخراج" گفته می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی استخراج و همچین شیوه کار بلاک چین لطفا به پست های مربوطه مراجعه بفرمایید.

نقاط قوت و ضعف بیت کوین

مزایای بیت‌کوین چیست؟

 • آزادی پرداخت وجه: شما در هر زمانی و در هر کجای دنیا که باشید می توانید براحتی بیت کوین دریافت کنید و یا برای دیگران ارسال کنید، تنها کافی است اینترنت داشته باشید.
 • کارمزد اندک: هر چن کارمزد نقل و انتقال بیت کوین برای کاربران ایرانی شاید زیاد باشد، در حال حاضر  تقریبا 100هزار تومان. اما این کارمزد از بسیاری از روش های دیگر همچون پی پال و مسترکارت که کارمزد خود را به صورت درصدی از کل مبلغ دریافت می کنند بسیار کمتر است.
 • امنیت و کنترل: کاربران بیت کوین بر تمام معاملات خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان معامله کنندگان را مجبور کرد. همچنین پرداختهای بیت کوین بدون اطلاعات شخصی انجام می شود و به این ترتیب محفاظت شدیدی در برابر سرقت هویت ایجاد می کند.
 • شفافیت و بی طرف بودن: تراکنش های انجام شده بسادگی روی زنجیره بلاکچین در دسترس است. براحتی می توان درستی آزمایی کرد و از صحبت تراکش های مطمئن شد. همچنین با توجه به رمزنگاری شده بودن شبکه بیت کوین هیچ شخص یا سازمانی نمی تواند پروتکل بیت کوین را کنترل و یا دستکاری .

معایب بیت‌کوین چیست؟

 • میزان پذیرش : هر چند بیت کوین امروز به نسبت به خوبی شناخته شده است اما بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت کوینها را می پذیرند چرا که مزایای آنرا می خواهند.
 • نوسانات قیمت: قیمت بیت کوین دارای نوسانات زیادی است.  تعداد کسب و کارها و خریداران و فروشنده های بیت کوین، در مقایسه با آنچه که باید باشد، هنوز کم است. بنابراین، برخی از بازیگران بسیار بزرگ، رویدادها، معاملات و یا فعالیتهای تجاری هستند که می توانند بر بهای بیت کوین اثر داشته باشند. به لحاظ نظری این ناپایداری، در صورت رشد بازارها و تکنولوژی بیت کوین، کاهش خواهد یافت.
 • قانون گذاری: با وجود آنکه کاربران و کاربردهای بیت کوین به شدت در جهان افزایش پیدا کرده است اما هنوز قانون گذاری کامل در این موضوع در کشور ما انجام نشده است. هم اکنون برای استخراج بیت کوین امکان گرفتن مجوز از وزارت صنعت و معدن وجود دارد اما برای خرید و فروش بیت کوین هنوز قانون مدون نشده است و بانک مرکزی در حال تدوین قوانین مرتبط است.

روش‌های بدست آوردن بیت‌کوین:

چندین روش برای بدست آوردن بیت کوین وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:دستگاه استخراج بیت کوین
 • از راه فعالیت‌های استخراج (ماینینگ) که همان فرایند پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین است. این روش مستلزم در اختیار داشتن کامپیوترها و سخت‌افزارهای قدرتمندی است.
 • خرید بیت‌کوین از صرافی‌های رمزارز همچون خرید از مانکس724
 • می‌توان با پذیرفتن بیت‌کوین به عنوان وجه پرداختی در برابر کالا یا خدمات، بیت‌کوین به دست آورد.

ظهور ارزهای دیجیتال جدید:

بیت کوین دارای محدویت ها و مشکلاتی است که عمده آن ها بدلیل فناوری نسبتا قدیمی آن ایجاد شده است. برخی از این مشکلات عبارتند از مدت زمان زیاد تأیید تراکنش‌ها (۱۰ دقیقه) ، هزینه نسبتا بالای هر تراکنش، مصرف انرژی بالا و همچنین محدود بودن کل بیت کوین های موجود. 
این موضوعات موجب شده، برخی از افراد با ایجاد هارد فورک مانند، لایت کوین، بیت‌کوین کش و بیت‌کوین گلد سعی در جبران این عقب ماندگی و حتی تلاش برای جایگزین کردن بیت‌کوین داشته باشند. از جمله این مشکلات می‌توان به طولانی بودن مدت زمان تأیید تراکنش‌ها (۱۰ دقیقه) و کارمزدهای (Fee) بعضاً گران و گاهی ترسناک بیت‌کوین اشاره کرد. شما برای خرید برخی از این کوین های فورک شده می توانید به صفحات مرتبط آن ها مراجعه کنید: خرید لایت کوین، خرید بیت کوین کش
همچنین با توجه به ایجاد کاربردهای جدید برای تکنولوژی بلاک چین همچون استفاده در قراردادهای هوشمند نوع جدیدی ارزهای یجیتال نیز ایحاد شده است که برای خرید معروفترین آن ها می توانید به این لینک های مراجعه کنید: خرید اتریوم، خرید آیاس، خرید ترون

خرید بیت کوین در ایران:

بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال و بدون شک محبوب ترین ارز دیجتال در ایران و جهان است. برای همین تقریبا تمام صرافی‌های بزرگ و معتبر از آن پشتیبانی می‌کنند. اما برای خرید بیت کوین در ایران هیچ روشی از خرید از سایت خود ما یعنی مانکس724 ساده تر نیست. در زیر مراحل خرید از سایت را برای شما شرح داده ایم:
 • افتتاح حساب در یکی از کیف های پشتیبانی کننده بیت کوین، کیف های پیشنهادی زیادی در این قسمت همچون تراست والت وجود دارد. ولی در هر صورت پیشنهاد ما این است خود شما در این مورد تحقیق کنید. یا به پست مربوطه برای اینکار مراجعه کنید.
 • ارسال مدارک و ثبت‌نام در سایت مانکس۷۲۴، پس از این گام شما امکان خرید ترون با کارت‌های شتاب را خواهید داشت (لینک ثبت نام برای خرید بیت کوین)
 • ارسال پیام به پشتیبانی مانکس۷۲۴ و درخواست بررسی مدارک
 • خرید از مانکس۷۲۴ و واریز خودکار وجه شما به کیف ترون شما

معرفی مانکس724: 

مانکس724 یک سرویس قابل اعتماد برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. اکنون بیش از هفت سال از شروع فعالیت مانکس۷۲۴ می‌گذرد و دارای بیش از 2000 کاربر فعال است. در مانکس۷۲۴ شما پس از ثبت‌نام و تنها با چند کلیک می‌توانید خرید وب مانی یا خرید ارز دیجیتال خود را انجام دهید. همچنین شما با خرید و فروش از مانکس۷۲۴ از بهترین قیمت‌ها، کارمزد اضافی صفر و همچنین پشتیبانی در ۷ روز هفته به‌صورت ۲۴ ساعته بهره‌مند خواهید شد.