وب مانی چیست | راهنما کامل آشنایی و استفاده (بروزرسانی 2020)


سه شنبه 6 اسفند 1398

در این پست آشنا می شوید وب مانی چیست ؟ چه کاربردهای دارد ؟ انواع کیف پول های که پشتیبانی می کند چیست؟ آیا کاربران ایرانی می توانند از وب مانی استفاده کنند؟ و اینکه چگونه می توانید حساب وب مانی خود را افتتاح کنید؟

وب مانی چیست؟

وب ماني (webmoney) یک سیستم پرداخت الکترونیکی سریع  و جهانی آنلاین است. تراکنش ها و معاملات در وب مانی بسیار امن، غیرقابل بازگشت و غیرقابل شناسایی است. در این سیستم فعالیت ها و تراکنش های مالی در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حساب بانکی یا کارت اعتباری انجام می شود. ارزش هر وب مانی همواره برابر 1 دلار است و نوسان نمی کند و از این جهت وب مانی جز ارزهای فیات محسوب می شود.  وب مانی در زمان های مختلف گزارش های از میزان کاربران خود ارائه می دهد برای مثال گزارش سال 2014 این شرکت در تصویر زیر نمایش داده شده است.
آمار کاربران وب مانی وب مانی هم اکنون دارای بیش از 39 میلیون کاربر در سراسر جهان است. دفتر مرکزی این شرکت در مسکو  است و فعالیت های خود را از سال 1998 در این کشور شروع کرده است. به دلیل فعالیت این موسسه بر اساس قوانین جمهوری فدرال روسیه، قوانین مرتبط به تحریم کاربران ایرانی توسط وبمانی اجرا نمی گردد که در نتیجه فرصتی مناسب برای ایرانیان فراهم کرده است تا در بازارهای بین المللی فعالیت کنند.

کاربردهای وبمانی چیست؟

اصلی ترین کاربرهای وب مانی برای کاربران ایرانی خرید از فروشگاه ها و شارژ اکانت های اینترنتی است. همچنین از وب مانی می توان برای خرید انواع گیفت کارت های بازی و سایت های خارجی نیز استفاده کرد. از سوی دیگر فریلنسرهایی هم که در خانه فعالیت می‌کنند با وب مانی می‌توانند از افراد و شرکت‌های خارجی سفارش کار بگیرند و درآمد دلاری را تجربه کنند.

انواع ارزها (کیف پول ها)

لیست تمام کیف پول های وب مانی در ادامه آورده شده است. توجه داشته باشید که از بین این کیف پول ها امکان استفاده از کیف پول یوروی برای کاربران ایرانی وجود ندارد. پر کاربردترین کیف پول های وب مانی به ترتیب روبل، دلار و بیت کوین هستند، که در ایران کیف پول دلاری وب مانی به صورت گسترده استفاده می شود.

 1. WMZ – کیف پول دلار  آمریکا (USD) – هر WMZ برابر با 1 دلار آمریکا
 2. WME – کیف پول یورو (EUR)
 3. WMR – کیف پول روبل روسیه (RUB)
 4. WMU – کیف پول گریونا اوکراین (UAH)
 5. WMB – کیف پول روبل بلاروس (BYR)
 6. WMK – کیف پول قزاقستانی (اسم واحد پول) قزاقستان (KZT)
 7. WMV – کیف پول دانگ ویتنام (VND)
 8. WMX – کیف پول بیت‌ کوین (BTC) – برابر با یک میلی بیت کوین (0.001 BTC)
 9. WMH- کیف پول بیت کوین کش (BCH)
 10. WML- کیف پول لایت کوین (LTC)
 11. WMG – کیف پول طلا

کارمزد وب مانی:

هر چند افتتاح حساب وب مانی بدون هزینه است اما اگر بخواهیم در میان کیف پول های وب مانی نقل و انتفال پولی انجام دهیم مبلغی به عنوان کارمزد از حساب فرستنده کسر می شود که برای هر تراکش مالی به میزان 0.8% است. این مبلغ از فرستنده وب مانی گرفته می شود. برای مثال اگر شما 1000 دلار برای شخصی ارسال کنید، وب مانی 8 دلار دیگر از حساب شما به عنوان فرستنده کسر می کند، پس شما برای ارسال 1000 دلار باید 1008 دلار در کیف پول خود داشته باشید. (البته اگر از روش SMS برای تایید تراکنش های خود استفاده می کنید برای آن نیز باید 0.05 دلار اضافه در حساب خود داشته باشید)

البته توجه داشته باشید حداقل کارمزد برای وب مانی 0.01 ارز مبادله شده است، یعنی اگر چنانچه کامزد شما کمتر از 0.01 ارز مورد معامله بود، این مبلغ به عنوان حداقل کارمزد از حساب شما کسر می شود.

انواع سطح کاربری (پاسپورت) در وب مانی:

هر چند استفاده محدود از وب مانی نیاز به مدرک خاصی ندارد برای آنکه بتوانید تراکنش های خود را افزایش دهید، باید مدارک خود را برای وبمانی ارسال و تائید کنید. با توجه به سطحی از اطلاعات که از خودتان در اختیار وبمانی قرار می دهید سطح پاسپورت شما تعیین می شود.

 1. پاسپورت الیاس: در زمان افتتاح حساب پاسپورت شما از این نوع است و به این معنی است که هیچکدام از مشخصات شما برای وبمانی ارسال نشده است. با این پاسپورت می‌توانید روزانه 100 حداکثر دلار تراکنش داشته باشید و حداکثر موجودی شما در هیچ زمانی نباید بیشتر از 300 دلار باشد.
 2. پاسپورت فرمال: اگر شما اطلاعات خود را برای وبمانی ارسال کنید، پاسپورت شما به فرمال تغییر پیدا می کند، البته این نوع پاسپورت نیز با توجه به آنکه اطلاعات شما تائید نشده است از سطح پایینی برخوردار است. با این حساب می‌توانید تا روزانه 3,000 دلار تراکنش انجام دهید و حداکثر 10,000 دلار در کیف پول خود داشته باشید. شما می توانید این نوع تایید هویت را از طریق پاسپورت و کارت ملی انجام دهید که راهنمای آن برای شما نوشته شده است (راهنمای ارتقا حساب وب مانی به فرمال با استفاده از کارت ملی).
 3. پاسپورت پرسونال: در این سطح کاربری شما علاوه بر ارسال اطلاعات برای وب مانی از طریق مراجعه حضوری، دفاتر اسناد رسمی و یا سفارت روسیه در ایران مدارک خود را تائید کرده اید. ارتقا به این نوع از حساب در وب مانی حداقل برای شما 50 دلار هزینه خواهد داشت ولی تقریبا تمامی انواع محدودیت ها برای شما برداشته می شود.

اگر می خواهید نوع دسترسی اکانت خود را بدانید کافی است به پروفایل خود در وب مانی مراجعه کنید. برای مثال حساب من در وب مانی فرمال (Formal) است:

پاسپورت فرمال وب مانی

 

سرمایه گذاری در وب مانی (واقعیت یا کلاه برداری):

یکی از شایعاتی که در مورد وب مانی وجود دارد سرمایه گذاری 20% در مدت 3 ماه است که متاسفانه بسیار از ایرانی ها نیز فریب این کلاه برداری را خوردند و در آن مشارکت کردند. کاربران توجه داشته باشند که خود وب مانی دارای هیچگونه خدماتی برای سرمایه گذاری نیست و آنچه تحت عنوان سرمایه گذاری در وب مانی مطرح می شود معمولا توسط شرکت های دیگر است. از سوی دیگر ارائه سود 20%ی بر روی سرمایه گذاری دلاری آن هم در مدت 3 ماه کاملا غیر منطقی و تنها به هدف کلاه برداری صورت میگیرد و شما ممکن است تمام سرمایه خود را از دست بدهید. لذا بهتر است که از افراد، سایت ها و کانال های تلگرامی که تحت عنوان سرمایه گذاری در تلگرام با شما تماس میگیرند دوری کنید.
یکی از سایت های که در این زمینه بیشتر از بقیه فعال بوده است هم اکنون خوشبختانه تعطیل شده است. ما نمونه ای از پیشنهادات این سایت رو در زیر برای شما می گذاریم، البته توجه داشته که ممکن است کلاه برداران با برنامه های مختلفی به شما مراجعه کنند.

نمونه ای از کلاه برداری با بهانه سرمایه گذاری در وب مانی
آموزش شارژ  حساب وب مانی برای اولین بار:

روش های مختلفی برای شارژ وب مانی وجود دارد اما با توجه به تحریم ها بسیاری از این روش ها برای کاربران ایران قابل استفاده نیستند. برای همین از میان روش های مختلف کاربران ایرانی تنها می توانند از دو روش زیر برای شارژ حساب های خود استفاده کنند:

 1. استفاده از prepaid WM-Card: این روش بسیار ساده است، اما معمولا کمی گرانتر از روش های دیگر است، اگر تنها یکبار قصد استفاده از وب مانی را دارید، این روش را به شما توصیه می کنیم.
 2. شارژ به روش حساب به حساب: در این روش پس از پرداخت ریالی، کیف وب مانی شما شارژ می شود و شما می توانید از آن استفاده کنید. برای استفاده از این روش و خرید وب مانی در سایت ثبت نام کنید تا بتوانید از خدمات بخش خرید و فروش ما استفاده کنید.
کارت 20 دلاری

یک نمونه کارت شارژ از پیش پرداخته شده وب مانی

سوالات متداول درباره‌ی وب مانی:

چگونه حساب وب مانی خود را افتتاح کنم؟
برای دسکتاپ و نسخه سایت موبایل: آموزش افتتاح حساب وب مانی از طریق سایت
برای استفاده از نسخه اپلیکیشن: آموزش افتتاح حساب وب مانی از طریق اپلیکیشن

چگونه حساب وب مانی خود را فرمال کنم؟
پس از تکمیل اطلاعات هویتی و ارسال تصویر پاسپورت، معمولا 48 ساعت بعد حساب کاربری شما ارتقا می‌یابد. البته کاربران ایرانی زیادی توانسته‌اند تنها با کارت ملی احراز هویت کنند و حساب کاربری خود را ارتقا دهند. بنابراین اگر پاسپورت ندارید می‌توانید اسکن کارت ملی را هم برای دریافت پاسپورت Formal امتحان کنید. ارتقا به این نوع از حساب در وب مانی رایگان است. (راهنمای ارتقا حساب وب مانی به فرمال با استفاده از کارت ملی)

آیا برای ساخت حساب وب مانی باید پول پرداخت کنم؟
خیر. ساخت حساب وب مانی کاملا رایگان است و فقط کافیست به وب‌سایت wmtransfer.com مراجعه کنید و افتتاح حساب خود را انجام دهید.

آیا برای استفاده از وب مانی باید احراز هویت کنم؟
احراز هویت در وب مانی اجباری نیست اما اگر احراز هویت نکنید نمی‌توانید بیش از ۳۰۰ دلار در حسابتان داشته باشید. برای رفع این محدودیت‌ها نیاز به احراز هویت است.

کارمزد وب مانی چقدر است؟
به ازای هر تراکنش ۰.۸ درصد از مبلغ پرداختی را به عنوان کارمزد کسر می‌کند اما این کارمزد یک سقف مشخص دارد و بیشتر از ۵۰ دلار نخواهد شد.

آیا ایرانی ها می‌توانند از وب مانی استفاده کنند؟
بله وبمانی متعلق به روسیه است و به ایران خدمات می‌دهد.