صرافی ارز دیجیتال، یا سایت خرید و فروش ارز دیجیتال


سه شنبه 18 خرداد 1400

اولین گام برای ورود به دنیای خریدوفروش ارزهای دیجیتال و تبدیل شدن به یک تریدر در این بازار، ثبت نام و احراز هویت در یک صرافی ارز دیجیتال است. اما صرافی ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به سوال‌های احتمالی شما در این رابطه پاسخ دهیم.

صرافی‌های ارز دیجیتال (Cryptocurrency Exchange) در واقع بازار های دیجیتالی‌ای هستند که شما می‌توانید در آن ها به خرید و فروش ارزهای دیجیتال به ازای ارزهای فیات و یا ارز دیجیتال دیگر بپردازید. این پلتفرم‌های آنلاین به عنوان واسطه بین خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال عمل می‌کنند و خریدار را به فروشنده وصل می‌کنند. شما همیشه می توانید این سایت ها را تحت عنوان سایت خرید و فروش ارز دیجیتال در ذهن خود داشته باشید.

برای معامله ارزهای دیجیتال در صرافی‌‌ها یا اکسچنج‌ها، قدم اول ثبت نام در آن صرافی است. در حین عملیات ثبت نام کاربران باید جهت تایید صحت هویت خود، فرآیند احراز هویت را انجام دهند. به محض این‌که فرآیند احراز هویت (Authentication) تایید شود، یک حساب برای کاربر در آن صرافی افتتاح می‌شود و می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند.

صرافی‌های مختلف سیستم پرداخت‌های گوناگونی دارند که می‌توان از طریق کارت اعتباری و یا حساب بانکی به صورت مستقیم حساب صرافی خود را شارژ کنند و یا از آن پول برداشت کنند.

صرافی‌های ارز دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

یک صرافی‌ ارز دیجیتال امکان مبادله ارزهای دیجیتال به یکدیگر، خرید و فروش سکه‌ها و توکن‌ها و خرید و فروش این ارزها به ازای ارزهای فیات را فراهم می‌آورند.

صرافی‌ها نرخ ارزهای دیجیتال را بر مبنای عرضه و تقاضای خریداران و فروشنده‌ها مشخص می‌کنند. البته عوامل دیگری نیز بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیرگذار است.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال ممکن است کاربردهای متنوعی داشته باشند. برخی از آن‌ها تنها برای معامله‌گران ایجاد شده است و به عنوان واسطه‌ای بین آن‌ها عمل می‌کند. اما در دیگر موارد این صرافی‌ها خدماتی برای مبادله سریع و فوری ارز دیجیتال با ارزهای فیات ارائه می‌دهند.

صرافی‌ها به ازای به‌هم‌رسانی خریدارن و فروشندگان به یکدیگر و یا برداشت پول از حساب کارمزد دریافت می‌کنند. کارمزد خرید و فروش ارزهای دیجیتال کمتر از کارمزد تبدیل ارز دیجیتال به پول رایج است.

جفت‌های معاملاتی ارز دیجیتال چیست؟

یک جفت ارز در واقع واحدهای معاملاتی در یک صرافی ارز دیجیتال است. جفت ارز معاملاتی در ارزهای دیجیتال در واقع امکان خرید و فروش بین دو ارز دیجیتال را فراهم می‌کند. مثلا خرید بیت کوین به ازای فروختن بیت کوین.

جفت ارزهای معاملاتی ارزهای دیجیتال به شما این امکان را می‌دهند که از تغیرات قیمت ارزهای دیجیتال سود ببرید. به خاطر داشته باشید ترتیب جفت ارزها مهم است. به عنوان مثال اگر شما فکر می‌کنید که ممکن است قیمت بیت کوین (BTC) نسبت به دلار آمریکا (USD) افزایش یابد، باید جفت ارز BTC/USD (ابتدا BTC و سپس دلار) را خریداری کنید. اگر فکر می‌کنید که قیمت بیت کوین در مقابل دلار آمریکا سقوط خواهد داشت آن‌گاه باید (USD/BTC) را بخرید، با USD در اول آن.

جفت ارزهای معاملاتی
جفت ارز معاملاتی در ارزهای دیجیتال در واقع امکان خرید و فروش بین دو ارز دیجیتال را فراهم می‌کند.

برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال از ارائه جفت‌ارزهایی که دارای ارز فیات هستند خودداری می‌کنند.
از جمله شناخته‌شده‌ترین جفت ارزهای معاملاتی می‌توان به BTC/USDT ،BTC/ETH ،BTC/XRP، ETH/USDT ،XRP/BTC و ... اشاره کرد.

چرا قیمت در صرافی‌های ارز دیجیتال با یکدیگر متفاوت است؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که این صرافی‌ها به یکدیگر متصل نیستند و مستقل از هم فعالیت می‌کنند. اشاره کرده بودیم که یک صرافی در واقع سایت خرید و فروش ارز دیجیتال است. حالا برای این خرید و فروش قیمت ارزهای دیجیتال بسته به فعالیت خریداران و فروشندگان و میزان عرضه و تقاضا در هر صرافی با صرافی دیگر متفاوت است.

در واقع هر صرافی قیمت بیت کوین را بر مبنی حجم خریدوفروش خود تعیین می‌کند. این بدان معناست که هر چه صرافی‌ای که با آن کار می‌کنید بزرگ‌تر باشد، قیمتی که با آن خرید و فروش می‌کند نیز واقعی‌تر است.

انواع صرافی‌ ارز دیجیتال:

انواع مختلفی از صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارد که به کاربران خود خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند. چند نمونه از این صرافی‌ها عبارتند از:

1- صرافی ارز دیجیتال متمرکز

برای بسیاری از سرمایه‌گذاران و فعالان دنیای ارزهای دیجیتال، صرافی متمرکز (Centralized Crypto Exchange) یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابزار برای انجام معاملاتشان است.

در عبارت "صرافی ارز دیجیتال متمرکز" کلمه «متمرکز» به استفاده از یک واسط و یا یک شخص ثالث برای کمک به انجام معاملات اشاره دارد. هم خریداران و هم فروشندگان برای اداره دارایی دیجیتال خود به این شخص ثالث اعتماد دارند. این روند اصولا در بانک‌ها نیز مشاهده می‌شود، چرا که مشتریان نیز به بانک‌ها برای نگه‌داری پولشان اعتماد می‌کنند.

منطقی که پشت چنین سیستمی است که در واقع بانک‌ها امنیت و نظارتی را که اشخاص به تنهایی قادر به تامین آن نیستند را به عنوان یک سرویس ارائه می‌کنند. دقیقا چنین سیاستی نیز برای صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز اعمال می‌شود. معامله‌گران نه تنها به این اطمینان دارند که صرافی تراکنش‌های آن‌ها را برایشان تکمیل می‌کند، بلکه برای یافتن خریدار و یا فروشنده نیز از شبکه کاربران صرافی استفاده می‌کنند.

در رابطه با ارزهای دیجیتال که اصولا در کیف پول‌های دیجیتالی نگه‌داری و ذخیره می‌شوند، اگر کاربر رمز کیف پول خود را فراموش کند، به راحتی صدها یا هزاران دلار از ارزهای دیجیتال خود را از دست می‌دهد. اما در صرافی هرگز این اتفاق نمی‌افتد، چرا که از دارایی سرمایه‌گذاران شخص ثالثی محافظت می‌کند.

2- صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز

صرافی‌ غیرمتمرکز به پلتفرم معاملاتی‌ای اطلاق می‌شود که بدون نیاز به نظارت یک نهاد مرکزی فعالیت می‌کند. این صرافی‌ها امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به صورت همتا به همتا و بدون نیاز به یک شخص ثالث برای تسهیل تراکنش‌ها را فراهم می‌کنند.

صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز
صرافی‌‌های غیرمتمرکز بدون نیاز به نظارت یک نهاد مرکزی فعالیت می‌کنند.

می‌توان چندین مزیت برای صرافی‌های غیرمتمرکز برشمرد. به عنوان مثال، بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال بر این باورند که صرافی‌های غیرمتمرکز به خوبی با پروتکل غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین مطابقت دارند. این نوع از صرافی‌ها در مقایسه با دیگر سرویس‌های ارائه دهنده خدمات خریدوفروش به اطلاعات شخصی کمتری از اعضای خود نیاز دارند.

دوم، اگر فروشنده دارایی خود به صورت مستقیم به خریدار انتقال دهد، این امر نیاز به انتقال دارایی به صرافی را از بین می‌برد و در نتیجه ریسک دزدی به واسطه هک صرافی و دیگر کلاه‌برداری‌ها را کاهش می‌دهد. مزیت سوم احتمال مصونیت بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکز در برابر دستکاری قیمت ارزهای دیجیتال و سایر فعالیت‌های مجرمانه این چنینی است.

از طرف دیگر، صرافی‌ ارز دیجیتال غیرمتمرکز همانند تمام صرافی‌های ارز دیجیتال باید یک سطح بنیادینی از علاقه کاربران را در قالب حجم معاملات و نقدینگی حفظ کنند. همه صرافی‌های غیرمتمرکز قادر به دستیابی به این ویژگی اساسی نیستند. علاوه بر این، اگر کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز قربانی کلاه‌برداری شوند، احتمال مراجعه و اعاده سرمایه آن‌ها نسبت به کاربران صرافی‌های متمرکز کمتر است.

3- بروکر ارز دیجیتال:

بروکرها در واقع صرافی‌های مبتنی بر وب‌سایت هستند که به مشتریان خود این امکان را می‌دهند تا ارزهای دیجیتال خود را با قیمتی که بروکر برای آن‌ها تعیین می‌کند خریداری کنند و یا بفروشند. این قیمت عموما همان قیمت بازار است به همراه یک حق‌العمل کوچک. در این حالت صرافی بین خریدار یا فروشنده و بروکر قرار دارد. در واقع بروکر یا کارگزار شخص یا شرکتی است که به عنوان واسط بین خریدار و فروشنده ایفای نقش می‌کند.

اصولا بروکرها به دنیال جذب مشتریانی با سرمایه‌های کلان هستند. کوین بیس (Coinbase) یکی از شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال در واقع یک بروکر است. بروکرها راه‌حلی ساده برای کاربران تازه‌ وارد به شمار می‌آیند.

می‌خواهم به خریدوفروش ارز دیجیتال بپردازم، از کجا شروع کنم؟

پیش از هر چیزی شما نیاز دارید که ارز دیجیتال بخرید. برای خرید ارز دیجیتال در ایران، شما می‌توانید از پلتفرم خرید و فروش ما (Monex724.com) و با استفاده از کارت اعتباری خود، حساب ارز دیجیتال خود را شارژ کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال
خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی مانکس724

برای آغاز به کار با حساب خود در صرافی ما شما باید حساب خود را به صورت ریالی و یا هر ارز دیجیتالی که مد نظر شماست شارژ کنید. در صورتی که ارز دیجیتال شما به هدفی که مد نظر شما بود رسید، می‌توانید آن را بفروشید و به ازای آن ریال و تتر (دلار مجازی) دریافت کنید. در ادامه اگر مایل بودید می‌توانید با موجودی حساب خود ارز دیگری بخرید و به خرید و فروش بیشتری بپردازید و یا این‌که دارایی خود را برداشت کنید و به حساب بانکی خود انتقال دهید.

صرافی‌ ارز دیجیتال و مسائل مربوط به نگه‌داری سرمایه

لازم به ذکر است که پس از خرید ارز از صرافی شما می‌توانید دارای خود را به کیف پولتان انتقال دهید. اما اگر از آن دست افرادی هستید که دائم به خرید و فروش جفت ارزهای مختلف می‌پردازید پیشنهاد می‌کنیم که بخشی از سرمایه خود را که می‌خواهید با آن ترید کنید را در صرافی نگه دارید.

سخن پایانی

در این مقاله به صورت مختصر به تشریح مفهوم صرافی ارز دیجیتال ، یا همان سایت خرید و فروش ارز دیجیتال ، پرداختیم و سعی کردیم که به نحوه عملکرد و انواع آن‌ها بپردازیم. به دلیل تحریم مالی ایران در مجامع بین‌المللی استفاده از صرافی‌های خارجی با خطر مسدود شدن حساب شما و بلوکه شدن دارایی‌تان همراه است. پیشنهاد می‌کنیم که با خیال راحت در صرافی‌های ایرانی همچون مانکس724 به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید و از پشتیبانی همیشگی ما بهره‌مند شوید.