اتریوم چیست؟ قیمت لحظه‌ای و خرید و فروش


جمعه 14 خرداد 1400

اتریوم چیست؟

اکثر افرادی که حداقل یک بار به صورت تخصصی با اتریوم کار کرده باشند، می‌دانند که اتریوم یک ارز دیجیتال با ویژگی‌های بسیار خوب و کاربردی است. این ارز یکی از رقبای اصلی بیت کوین است و در واقع مهم‌ترین آلت‌کوین یا ارز دیجیتال جایگزین بیت‌کوین محسوب می‌شود. باید اشاره کرد، رسیدن اتریوم به این جایگاه بی دلیل نیست، اتریوم اکثر نقاط ضعف بیت کوین را پوشش داده و با توسعه این ضعف‌ها به یکی از کاربردی‌ترین ارزهای دنیای کریپتو تبدیل شده است. اتریوم به شکلی طراحی شده که هیچ هکر و یا شخص دیگر نمی‌تواند به آن نفوذ کند. یعنی این‌که امنیت این ارز دیجیتال کاملا تضمین شده است و شما می‌توانید با اعتماد کامل با آن کار کنید.
اتریوم برای محقق شدن هر چه بهتر اهداف خود و پوشش مشکلات بیت کوین در چند سال گذشته یک بروزرسانی بزرگ نیز داشته که هم اکنون به نسخه قدیمی آن اتریوم کلاسیک و نسخه جدید همین نام اتریوم داده می شود. هر چند بزودی نسخه جدیدتری از اتریوم بنام اتریوم2 نیز عرضه خواهد شد.

مدیران این ارز دیجیتال معتقدند که در معاملات مختلف آنلاین نباید هیچ واسطه‌ای وجود داشته باشد و همه معامله‌ها باید به صورت مستقیم با طرف مقابل انجام شود. این ویژگی اتریوم باعث شده تا مردم آن را یک ارز دیجیتال بدون واسطه بدانند و از آن برای عقد قراردادهای دیجیتال استفاده کنند.

می‌توان گفت که قراردادهای هوشمند (Smart Contract) این ارز دیجیتال باعث شده تا تحولی دردنیای کریپتو ایجاد شود و این بازار به اصول معاملاتی خود تکیه کند.

کسانی که در معاملات خود از این ویژگی استفاده کرده باشند، می‌دانند که قراردادهای هوشمند تا چه حد در تسهیل معاملات تاثیرگذار است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره اتریوم به دست آورید.

تاریخچه اتریوم

خالق اصلی اتریوم یک فرد روس تبار به نام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) است که در سال 2013 ایده ساخت اتر را ارائه داد. این شخص در زمانی که تنها سال 19 سن داشت، ایده ساخت این ارز دیجیتال را ارائه داد و در سال 2014 زمانی که تقریبا 20 ساله بود به همراه کادر فنی خودش این ارز دیجیتال را به مرحله اجرایی درآورد. این شخص هم اکنون 25 سال دارد و اتریوم نیز تقریبا 6 ساله شده است.

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم
ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم

در سال 2014 وایت پیپر (White Paper) این ارز دیجیتال انتشار یافت که باعث جلب اعتماد بسیاری از معامله کننندگان شد و در طی یک سال رکورد خرید و فروش بیت کوین را نیز شکست. جالب است بدانید که این ارز دیجیتال با توجه به سابقه کمی که دارد، طرفداران زیادی دارد. به طوری که اکثر معامله‌گران حداقل یک بار در روز با این ارز دیجیتال معامله انجام می‌دهند.

بلاک چین اتریوم و قراردادهای هوشمند
قراردادهای هوشمند امکان انجام تراکنش‌ها و توافق‌ها را به صورت ناشناس، بدون نیاز به مرجع مرکزی فراهم می‌کنند.

شباهت‌های اتریوم با بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین با اتریوم شباهت‌های بسیار زیادی دارد که برخی از آن‌ها را تنها متخصصان این حوزه تشخیص می‌دهند. بلاک چین بیت کوین برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال استفاده می‌شود. اما بلاک چین اتریوم، کد‌های برنامه نویسی برنامه‌های غیر متمرکز را بهتر اجرا می‌کند. هر دوی این ارزها یک بلاک چین عمومی توزیع شده دارند که یکی از شباهت‌های بزرگ آن‌ها است.

بزرگ‌ترین تفاوتشان نیز در هدف و قابلیت‌هایشان است. به طور کلی بیت کوین با هدف ایجاد یک سیستم پرداخت همتا به همتا (P2P) و غیر متمرکز ایجاد شده است. بلاک چین اتریوم بسیار پیشرفته‌تر از بیت کوین است.

تصور کنید که بلاک چین بیت کوین سیستم عاملی است که فقط یک نرم افزار به نام بیت کوین روی آن نصب می‌شود. اما در بلاک چین اتریوم هزاران نرم افزار قابل نصب است و شما می‌توانید از همه خدمات آن استفاده کنید.

اتریوم هم مانند بیت کوین مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار یا همان ماینینگ (استخراج) است، اما قصد دارد که در آینده از الگوریتم اثبات سهام برای تایید تراکنش های خود استفاده کند.

در روش اثبات سهام، ماینینگ صورت نمی‌گیرد و افراد بر اساس میزان دارایی خود در شبکه، به تایید تراکنش‌های می‌پردازند و پاداش مربوطه به آن ها اختصاص داده می شود.

تفاوت دیگر بیت کوین و اتریوم در تعداد واحدهای مجاز آن ها است. در حالی که تعداد واحدهای بیت کوین 21 میلیون واحد است برای اتریوم هنوز سقف مشخصی تعیین نشده است.

قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند، یک قرارداد خودکار است که با توافق بین خریدار و فروشنده مستقیما به صورت کد نوشته می‌شود. کد و توافق‌نامه‌های موجود در آن در یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز و توزیع‌شده قرار دارند. این کد اجرای قرارداد را کنترل می‌کند و تراکنش‌ها نیز غیرقابل ردیابی و غیرقابل بازگشت هستند.

در مورد این قراردادها دانستن این نکته ضروری است که قراردادهای هوشمند، بدون نیاز به افراد یا سازمان‌های واسط، فرایند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را پردازش کرده و در صورت صحیح بودن مفاد قرارداد مشخص شده، فعالیت را انجام می‌دهند.

در واقع تنها کاری که این دستگاه‌ها انجام می‌دهند، اجرای خودکار دستورالعمل‌های از پیش داده شده به آن‌ها است.

چگونگی عملکرد قرارداد‌های هوشمند

مراحل اجرای قراردادهای هوشمند را می توان به صورت زیر خلاصه کرد که:

  • دارایی‌ها و شرایط قرارداد کدگذاری می‌شوند و تمام شرایط آن ها تعیین می شود
  • این کدها در بلاک چین قرار می‌گیرند
  • این قرارداد بین نودهای پلتفرم توزیع و چندین بار کپی می شود
  • بعد از اینکه پردازش انجام شد، قرارداد مطابق با شرایط مشخص شده اجرا می‌شود

باید توجه داشت که از زمان هوشمند سازی فرایند‌ها زمان زیادی می‌گذرد با این وجود، بزرگ‌ترین تفاوت فرایند قراردادهای هوشمند با فرایندهای معمولی در اینترنت، غیرمتمرکز بودن و عدم بازگشت آن است.

به دلیل قابلیت های اتریوم و استفاده از مفهموم "ماشین وضعیت" است که در اتریوم به جای ارائه مجموعه‌ای از عملیات‌های محدود، به توسعه دهندگان اجازه می‌دهند تا نرم افزارهای خودکار را روی بلاک چین خود اجرا کنند.

انواع کیف پول‌ها

اتریوم کیف پول‌های زیادی دارد که می‌توان این ارز دیجیتال را در آن‌ها ذخیره و نگهداری کرد. کیف پول اختصاصی اتریوم، مای اتر ولت (My Ether Wallet)، بسیار امن بوده و قابلیت‌های بسیار زیادی دارد.

کیف پول‌های سخت افزاری ترزور (Trezor) و لجر (Ledger) بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره و نگهداری اتریوم هستند. اگر قصد دارید ارز دیجیتالهای خود را در یک کیف پول نرم افزاری نگهداری کنید، پیشنهاد می‌شود که از کیف پول‌های نرم افزاری کوینومی (Coinomi) یا اکسودوس (Exodus) استفاده کنید. همه این کیف پول‌ها امن هستند و رابط کاربری ساده‌ای دارند که کار با آن‌ها آسان است.

قیمت اتریوم از گذشته تا به امروز

قیمت این ارز دیجیتال اخیرا نوسانات زیادی داشته و رو به افزایش است. این افزایش همزمان با افزایش ارزش ارز دیجیتال بیت کوین بوده که هم‌زمان در حال افزایش قیمت است.

جالب است بدانید که در زمانی که این ارز دیجیتال به بازار آمد با قیمت 1.22 دلار خرید و فروش می‌شد. در حالیکه قیمت اتریوم در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ به بالاترین حد خود ( 1432 دلار) رسید، ارزش آن طی ماه‌های بعد تا ۸۳٫۱۵ دلار کاهش یافت

. در زمان نگارش این مطلب اتریوم در حدود 380 دلار خرید و فروش می‌شود و این قیمت همچنان در حال افزایش است.

قیمت اتریوم
ارزش اتروم در ژانویه ۲۰۱۸ به بالاترین حد خود (۱٬۴۳۲٫۸۸ دلار) رسید.

خرید اتریوم

برای خرید این ارز دیجیتال باید به صرافی‌ها مراجعه کنید، اما این موضوع را در نظر داشته باشید که برخی از صرافی‌های بین المللی ایران را تحریم کرده‌اند و این امکان وجود دارد که سرمایه شما را بلوکه کنند. برای این‌که از این ریسک‌ها دور باشید، بهتر است از صرافی‌های معتبر ایرانی مثل خرید اتریوماستفاده کنید که و از پشتیبانی آن بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

در این مطلب اطلاعاتی را درباره یکی از معروف‌ترین ارز دیجیتال‌های دنیا در اختیار شما کاربران گرامی قراردادیم. توجه کنید که قیمت اتریوم اغلب با قیمت بیت کوین بالا و پایین می‌رود و نوسانات بازارهای بین‌المللی تأثیر زیادی روی قیمت این ارزها دارند.

برای خرید این ارز دیجیتال بهتر است که از صرافی‌های معتبری مثل نکست ارز که در داخل کشور فعالیت می‌کنند استفاده کنید تا در آینده مشکلی برای شما پیش نیاید.