1. مانکس724
  2. >
  3. ارز دیجیتال
  4. >
  5. هودل ارز دیجیتال چیست؛...

هودل ارز دیجیتال چیست؛ آیا شما یک هودلر هستید؟

هودل ارز دیجیتال چیست

هولد ارز دیجیتال یعنی نگهداری از ارز و سرمایه دیجیتالی. در حالت کلی می‌توانید سه کار با کریپتوها انجام دهید: یا ارز دیجیتال بخرید، یا آنها را بفروشید و گزینه سوم هم نگهداری ارز دیجیتال است. داستان هولد ارزهای دیجیتال به سال ۲۰۱۳ برمی‌گردد.

در آن سال، فردی با نام کاربری گیمکیوبی در انجمن بیت‌کوین‌تاک به جای اینکه بنویسد، من ارزهای دیجیتال را نگه می‌دارم (هولد می‌کنم)، نوشت من هودل می‌کنم. از همان روز داستان هودل کردن شروع شد و تا جایی پیش رفت که گروهی برای تشخیص هودلر واقعی یک وبسایت طراحی کردند و قوانین هودلر واقعی بودن را منتشر کردند. برای اینکه با این قوانین آشنا بشوید و ببینید که هودلر واقعی هستید یا خیر، تا انتهای این مطلب از مانکس همراه ما باشید.

هولد ارز دیجیتال چیست؟

بعد از اشتباه تایپی گیمکیوبی در سال ۲۰۱۳ کلمه هودل به عنوان یک استراتژی در دنیای ارز دیجیتال معروف شد. سال ۲۰۱۳ در دنیای بیت‌کوین سال مهم و ارزشمندی است. در آن سال قیمت بیت‌کوین از ۱۵ دلار در ابتدای ژانویه به ۱۱۰۰ دلار در دسامبر رسید. در نتیجه معامله‌گران با بازده ۷۲۳۰ درصدی مواجه شدند.

 مجددا، به دلیل نوسان‌های خیلی زیاد، قیمت بیت‌کوین در اواسط دسامبر به  ۴۳۸ دلار رسید. سقوط ناگهانی قیمت‌ها به دلیل ممنوعیت کاری شرکت‌های پرداخت شخص ثالث بود. این شرکت‌ها اجازه نداشتند با صرافی‌‌های بانک مرکزی چین کار کنند. در نتیجه، گیمکیوبی در پاسخ به کاهش ناگهانی قیمت‌ها گفت من هودل می‌کنم.

گیمکیوبی کلمه Hold را اشتباه و با حروف بزرگ نوشت تا قاطعیت خودش را نشان دهد. این غلط املایی به سرعت در انجمن‌های مختلف ارز دیجیتال گسترش پیدا کرد. سرمایه‌گذارهای ارز دیجیتال از کلمه هودل‌کردن برای خرید و نگهداری دارایی‌هایشان در مدت‌زمانی طولانی استفاده کردند.

به نظر می‌رسد که تصمیم گیمکیوبی تصمیم درستی بوده است؛ چون قیمت بیت‌کوین در اواسط ۲۰۱۷ افزایش پیدا کرد و در انتهای سال به ۱۹۱۶۷ دلار رسید. بعد از سال ۲۰۱۷، قیمت بیت‌کوین باز هم سقوط کرد و اوایل ۲۰۲۱، در دوران پاندمی کرونا، به ۵۸۰۰۰ دلار رسید.

هودل بیت کوین

آیا شما یک هودلر هستید؟

برندن متیوز همراه با اعضای مهم جامعه ارزهای دیجیتال در سایتی به نام مانیفست هودلر، قوانینی را وضع کرده است. اگر کسی طبق این معیارها عمل نکند، هودلر واقعی نیست. ما با توجه به معیارهای متیوز سوال‌هایی را مطرح کردیم. این سوال‌ها را از خودتان بپرسید، بعد متوجه می‌شوید که آیا هودلر هستید یا نه.

آیا سرمایه‌تان را می‌فروشید؟

یک هودلر ارزهای خودش را نمی‌فروشد. طبق قوانین برندن متیوز شما به عنوان یک هودلر می‌توانید ارزهای خودتان را خرج کنید، اما نباید آنها را بفروشید.

در چه شرایطی خرید می‌کنید؟

اگر خودتان را یک هودلر می‌دانید، زمانی که قیمت ارز دیجیتال از پول ملی کشورتان پایین‌تر بیاید، بیشتر خرید می‌کنید. هودلرها از پایین‌آمدن قیمت‌ها نمی‌ترسند و به‌صورت مرتب خرید نمی‌کنند.

واکنشتان در مقابل اخبار بد و سقوط قیمت‌ها چیست؟

اخبار و اتفاقات جهان روی قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارند. ممکن است صرافی موردعلاقه‌تان هک شده باشد یا کشورها ارزتان را ممنوع کنند. هر اتفاقی که برای قیمت ارزهای دیجیتال بیافتد، شما در جایگاه هودلر به نگه داشتن ارزتان ادامه می‌دهید. بنابراین اگر می‌خواهید در زمینه هولد ارز دیجیتال فعالیت کنید و یک هودلر واقعی باشید، به کارتان اطمینان داشته باشید و ناامید نشوید.

ارزهایتان را در کجا نگهداری می‌کنید؟

قوانین هولد در نگهداری ارزها کمی متفاوت است. با اینکه صرافی‌ها و کیف پول‌های آنلاین زیادی وجود دارند، ولی یک هودلر ارز دیجیتال ترجیح می‌دهد به یک کیف پول معتبر کاغذی یا سخت‌افزاری اطمینان کرده و خودش کلیدهای شخصی‌اش را نگهداری کند.

به کیف پول‌هایی که کنترل کلیدهای خصوصی با شما است، کیف پول‌های غیر حضانتی یا non-custodial می‌گویند. در واقع اصطلاحی در دنیای کریپتو وجود دارد که می‌گوید: «اگر اختیار کلیدهایت را نداری، پس هیچ کوینی هم نداری.» به همین دلیل، هودلرها از کیف پول‌های سخت‌افزاری و کاغذی استفاده می‌کنند.

کیف پول‌های کاغذی رابط کاربری آسانی ندارند، ولی امن‌ترین والت هستند. کیف پو‌ل‌های سخت‌افزاری از نظر امنیت در رتبه دوم قرار می‌گیرند. این والت‌ها ممکن است گم شوند یا بشکنند.

می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری هم استفاده کنید. این کیف پول‌ها رایگان هستند و می‌توانید به راحتی از آنها استفاده کنید؛ ولی ممکن است ناگهان حسابتان را پاک کنید و برای همیشه کوین‌هایتان را از دست بدهید.

با ارزهایتان چه می‌خرید؟

گفتیم که در دنیای هولد ارز دیجیتال، خرید و فروش ارز صورت نمی‌گیرد؛ ولی یک هودلر می‌تواند با ارزهایش کالا و خدمات بخرد. یعنی ارزهایش را مستقیم به فروشنده بدهد و در ازای آن کالا و خدمات دریافت کند. با این کار به جامعه هودلرها کمک می‌کنید.

راجع به ارزهایتان با دیگران صحبت می‌کنید؟

در دنیای هودلرها به شما توصیه می‌شود که راجع به نکات مثبت ارزهایتان با اطرافیان و خانواده صحبت کنید. به افراد علاقه‌مند آموزش بدهید و منابع جدید معرفی کنید. مراقب باشید که در این فرایند نگاه تحقیرآمیز به بقیه نداشته باشید و احساساتی نشوید. اجازه بدهید دیگران خودشان درباره خرید ارز تصمیم بگیرند.

واکنشتان در مورد افزایش قیمت ارزهای دیگر چیست؟

بسیاری از کسانی که در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند، بعد از صعود قیمت ارزهای دیگر هیجا‌ن‌زده می‌شوند و می‌خواهند سریع‌تر ارز جدید را بخرند. خریدهای سریع و شتاب‌زده ثروت شما را از بین می‌برد و دارایی‌تان را کاهش می‌دهد.

 یک هودلر شتاب‌زده عمل نمی‌کند و به جای خرید هیجانی روی ارز خودش تمرکز می‌کند. در صورتی که می‌خواهید ارز جدید بخرید، اول دارایی‌ها و ارزش بازار را ارزیابی کنید و ریسک‌ها را بسنجید.

فول نُد را چه زمانی اجرا می‌کنید؟

یک هودلر به مشارکت با گروه‌ هودلرهای دیگر اهمیت می‌دهد و به سلامت ارزهایش فکر می‌کند؛ برای همین هرگاه که لازم بداند، نُد کامل را اجرا می‌کند. اگر می‌خواهید یک هودلر واقعی باشید، باید شبکه را کنترل کنید و با ارز خودتان صادق باشید.

هولد ارز دیجیتال؛ آری یا خیر؟

به‌طور کلی نظرات مختلفی درمورد هولدکردن وجود دارد. معامله‌گرانی که سابقه بیشتری در زمینه ارز دیجیتال دارند به تازه‌کارها پیشنهاد می‌کنند که برای دوری از اخبار منفی و ترس‌های بازار هودل کنند.

نکته مهم این است که قبل از هر کاری، سرمایه‌گذاری یا هودل کردن، تحقیقات کامل انجام دهید و تمام جوانب را بسنجید. در این مقاله ما قوانین هولدکردن را توضیح دادیم برای اینکه بتوانید ارزهای خود را به درستی هودل کنید، بهتر است این قوانین را رعایت کنید.

پست های که شاید برای شما جذاب باشد:

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقمند به تکنولوژی و ارز‌های دیجیتال به اشتراک بگذارید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *