1. مانکس724
 2. >
 3. ارز دیجیتال
 4. >
 5. عرضه اولیه کوین یا...

عرضه اولیه کوین یا ICO چیست؟

ICO چیست

ما در عصر پربرکت دیجیتال زندگی می‌کنیم. ابتدا ساعت دیجیتال، بعد عکس دیجیتال، تلویزیون دیجیتال، بازاریابی دیجیتال و بخش‌های بسیاری از زندگی کنونی ما، همگی در حال دیجیتالی‌شدن هستند. جهان برای پول و ارز دیجیتال آماده بود و بیت کوین متولد شد. بنابراین، دور از ذهن نیست که در عرض مدتی کوتاه سهام دیجیتال نیز به این جمع بپیوندد. عرضه اولیه کوین یا همان ICO بسیار شبیه به همتای کاملاً شناخته‌شده‌ی آن، یعنی عرضه اولیه سهام (IPO) است. با این حال، عرضه اولیه کوین دو تفاوت اساسی با عرضه اولیه سهام دارد.

 • قرار نیست در آینده‌ی شرکت سهمی داشته باشید.
 • رویدادِ ICO باید به‌نوعی به بلاک چین متصل باشد.

چرا استارتاپ‌ها به ICO علاقه‌مندند؟

عرضه اولیه کوین مفهوم نسبتاً جدیدی است و احتمالاً عرضه اولیه سهام گزینه ایمن‌تری به نظر می‌رسد. با این حال، برخی مزایای عرضه اولیه کوین بی‌نظیر و بی‌سابقه هستند، از جمله:

 • حفظ کنترل: شما شرکت خود را با سرمایه‌گذار تقسیم نمی‌کنید بلکه خدماتی را به او می‌فروشید که در آینده ارائه خواهند شد. این تفاوتِ بسیار بزرگی است؛ شما پول را دریافت می‌کنید اما کنترل کسب‌وکار هنوز در دست خودتان است.
 • جهانی‌شدن: برخی شرکت‌ها باید در به در پی سرمایه‌گذار بگردند. اما عرضه اولیه کوین به شما اجازه می‌دهد تا طی زمانی اندک سرمایه مورد نیاز شرکت خود را به دست آورید. علاوه بر این، سرمایه‌گذارها بدون هیچ محدودیت جغرافیایی، می‌توانند از هر کشور در سرتاسر جهان در رویداد تأمین سرمایه شما شرکت کنند.
 • عدم وجود قوانین دست ‌و پاگیر: در فضایی که قوانین سفت و سختی وجود ندارند، کاغذبازی اداری که می‌تواند ماه‌ها به طول انجامد نیز وجود نخواهد داشت. اگر می‌خواهید فعالیت استارتاپ شما در حوزه فناوری با موفقیت همراه شود، باید در نوع خود جزو اولین‌ها در بازار باشید. در غیر این صورت، تبدیل به اخبار قدیمی خواهید شد و شرکت دیگری برنده بازی خواهد بود.
عرضه اولیه کوین ICO برای استارتاپ‌ها بسیار جذاب است.
عرضه اولیه کوین برای استارتاپ‌ها بسیار جذاب است.

عرضه اولیه کوین چگونه انجام می‌شود؟

اولین مرحله این است که گروهی از افراد با ایده‌ای خلاقانه و جذاب که به‌ نوعی به بلاک چین مرتبط است گرد هم جمع شوند. به عنوان مثال، استارتاپی که به شما پیشنهاد می‌دهد با پرداخت یک بیت کوین، درختی با اصلاح ژنتیکی بخرید و وعده می‌دهد که پس از رشد درخت، نام شما روی برگ‌های درخت حک خواهد شد. ایده مسخره‌ای به نظر می‌رسد اما در این حوزه، ایده‌های بسیار عجیب‌تر هم می‌توانند به کسب‌وکاری موفق تبدیل شوند.

سپس این گروه خلاق کمپینی برای تبلیغات و بازاریابی شکل می‌دهند و از عموم افراد دعوت می‌کنند تا توکن آنها را بخرند.

توکن ICO چیست؟

خرید توکن شبیه به خرید ماشین مسابقه یا کفش نیست، بلکه بیشتر شبیه به بازی مونوپولی به نظر می‌رسد. شما چیزی را معامله می‌کنید که وجود خارجی ندارد. با این حال، در این بین فردی برنده می‌شود و فردی دیگر می‌بازد.

خرید توکن عرضه اولیه کوین، اساساً مساوی با سرمایه‌گذاری شما در استارتاپ مربوطه است. هرچه پول بیشتری پرداخت کنید، توکن بیشتری در ازای آن دریافت خواهید کرد. با این توکن‌ها می‌توانید از خدمات آینده شرکت بهره‌مند شوید ویا صرفاً از فروش آن‌ها سود به دست آورید.

اما اگر مانند عرضه اولیه سهام، با خرید توکن مالک بخشی از شرکت نمی‌شوید اصلاً چرا باید پولی سرمایه‌گذاری کنید؟ قطعاً هیچ‌کس مایل به دورریختن پول خودش نیست! به همین دلیل است که در ازای خرید توکن می‌توانید از مزایای یک قرارداد هوشمند (smart contract) برخوردار شوید.

قرارداد هوشمند ICO چیست؟

گروهی که این درخت‌های عجیب ژنتیکی را ارائه می‌دهند، باید وعده چیزی ارزشمند را به سرمایه‌گذاران داده باشند. این وعده می‌تواند درختی رایگان برای همسرتان، دو درصد از درآمد آینده شرکت یا هر ارزش و خدمات دیگری باشد.

قرارداد هوشمند در واقع توافقی بین شرکت عرضه‌کننده‌ی توکن و فردی است که توکن را می‌خرد. قرارداد هوشمند کُدی کامپیوتری است که به موجب آن «اگر» اتفاق خاصی رخ دهد، «سپس» اتفاق خاص و مشخص دیگری در پی آن رخ خواهد داد. به عنوان مثال، قرارداد تعیین می‌کند که اگر فرد «درخت ژنتیکی» را پیش از سال ۲۰۲۱ بخرد، سپس می‌تواند آن را با قیمت ثابتی بفروشد.

قرارداد هوشمند توافق‌نامه‌ای بین شما و عرضه‌کننده‌ی توکن است که به صورت خودکار اجرا می‌شود.
قرارداد هوشمند توافق‌نامه‌ای بین شما و عرضه‌کننده‌ی توکن است که به صورت خودکار اجرا می‌شود.

چگونه یک قرارداد هوشمند ایجاد کنیم؟

اولین قرارداد هوشمند توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریوم، عرضه شد و اکنون نیز اغلب قراردادهای هوشمند هنوز روی پلتفرم اتریوم ایجاد می‌شوند. اما، پلتفرم‌های دیگری نیز برای ایجاد قرارداد هوشمند وجود دارند، از جمله کانفیدیل (Confideal)، چین لینک (ChainLink) و بلاک کت (BlockCAT). هر کدام از این پلتفرم‌ها نیز مزایا و معایب خود را دارند.

چرا باید روی توکن‌های ICO سرمایه‌گذاری کرد؟

 • بر اساس قراردادهای هوشمند، فرد می‌تواند در آینده از مزایایی ویژه برخوردار شود.
 • قیمت توکن نیز ممکن است به‌سرعت افزایش یابد و شما می‌توانید با خرید و فروش به‌موقع این توکن، کسب درآمد کنید. این بخش بسیار شبیه به بازار بورس و سهام است.

چه عاملی موجب شهرت ICO می‌شود؟

برای درک بهتر علت شهرت عرضه اولیه کوین و قراردادهای هوشمند این حوزه بیایید به بررسی دو مورد از آمار و ارقام چشمگیر این حوزه بپردازیم.

پلوتوس (Plutus)، یک اپلیکیشن پرداخت آسان بیت کوین است که در ژوئن ۲۰۱۶ (خرداد ۹۵) با قیمت اولیه ۱.۱۸۳ دلار توکن‌های خود را فروخت. قیمت این توکن در نوامبر ۲۰۱۶ (آبان ۹۵) با رشدی ۴,۵۵۵ درصدی به ۵۵.۰۸ دلار رسید! اگر تصور کنید که در آن زمان و با این قیمت اندک چه تعداد از این توکن را می‌توانستید خریداری کنید، بهتر متوجه سودی خواهید شد که در صورت خرید این توکن عاید شما می‌شد. در حال حاضر و پس از گذر از دوره‌ای رکود، این توکن هنوز طرفداران خود را دارد و در آخرین دوره رشد آلت کوین‌ها در اوت ۲۰۲۰ (مرداد ۹۹) به حدود ۲۲ دلار رسید.

نئو (NEO)، ارز دیجیتال دیگری است که از اواخر سال ۲۰۱۶ آغاز به کار کرد و عملکردی حتی بهتر از این داشت. توسعه‌دهندگان آن برای هر توکن رقم ناچیز ۳۳ سنت را در نظر گرفتند. در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۸)، قیمت این توکن با سودی ۵۹,۵۹۶ درصدی در عرض یک سال و نیم، به حدود ۱۹۷ دلار رسید! و حتی اکنون، با وجود افت قیمت، ۱۸.۲۸ دلار ارزش دارد. اکنون، خودتان بهتر می‌توانید سود احتمالی خرید اولیه تعداد بسیار زیادی نئو را محاسبه کنید!

به همین ترتیب، بازده سرمایه (ROI) برخی از محبوب‌ترین پروژه‌هایی که کار خود را با ICO آغاز کردند، عبارتند از: NXT با ۱,۲۶۵,۵۵۵ درصد، IOTA با ۴۲۴,۰۸۴ درصد و اتریوم با ۲۷۹,۸۴۳ درصد سود برای سرمایه‌گذاران اولیه!

با توجه به اعداد و ارقام نجومی فوق، بهتر متوجه می‌شویم که چرا مشارکت در عرضه اولیه کوین و خرید توکن‌های عرضه‌شده می‌تواند معامله خوبی باشد.

چطور فریب ICOهای جعلی را نخوریم؟

اصلِ شما در سرمایه‌گذاری باید این باشد: “همه دروغ می‌گویند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود!

گروه‌ها و استارتاپ‌های بسیاری صادقانه وارد میدان شده‌اند و با موفقیت عملی سرمایه‌گذاران خود را به بازده و درآمد کلانی رسانده‌اند. با این حال، همیشه افراد خوب و بد وجود دارند.

به عنوان مثال، استارتاپی به نام کاندیدو (Condido)، مبلغ ۳۷۵,۰۰۰ دلار به جیب زد و همراه با پول‌ها ناپدید شد. وب‌سایت آنها پاک شد و هیچ‌کس بنیان‌گذاران این استارتاپ جعلی را پیدا نکرد. در سرقت‌های قدیمی، سارقان باید جوراب‌های خنده‌دار روی صورت خود می‌کشیدند و تا نزدیک‌ترین بانک محل زندگی رانندگی می‌کردند. امروزه، شما می‌توانید همین کار را در اتاق‌تان و بدون خروج از منزل انجام دهید!

پیش از مشارکت در ICO، جزئیات آن را به‌طور کامل بررسی کنید.
پیش از مشارکت در ICO، جزئیات آن را به‌طور کامل بررسی کنید.

در این بخش، فهرست کوتاهی از مواردی را با هم مرور می‌کنیم که در صورت مشاهده آنها بهتر است از ICO مربوطه چشم‌پوشی کنید.

 • تیم و گروه این استارتاپ ناشناس است. همه‌چیز غیرمتمرکز است و قانون مشخصی بر آن نظارت نمی‌کند. اما آیا جرأت می‌کنید پول خود را به یک فرد کاملا ناشناس بسپارید؟ من ترجیح می‌دهم که حداقل بدانم بنیان‌گذاران این استارتاپ چه افرادی هستند.
 • پیشنهاد بیش از حد خوبی ارائه شده است. اگر درصد سودِ وعده‌داده‌شده بسیار بالاتر از حد میانگین است، باید دلیل خوبی برای آن وجود داشته باشد. در غیر این صورت، بهتر است این پیشنهاد را نپذیرید.
 • نقشه مسیر مشخص نیست. اگر این استارتاپ در کار خود جدی باشد، حداقل برای یک سال آینده، نقشه مسیری (Road map) همراه با جزئیات تنظیم خواهد کرد. اگر آن‌چه در وب‌سایت خود نوشته‌اند صرفاً این است:

این استارتاپ بسیار زیاد جالب خواهد بود. خیلی خیلی جالب. به ما اعتماد کنید و پول‌تان را به ما بسپارید.

در تصمیم خود برای سرمایه‌گذاری روی این استارتاپ تجدید نظر کنید.

پیش ‌فروش عرضه اولیه کوین چیست؟

نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که می‌توانید پیش از عرضه اولیه کوین، توکن خریداری کنید. احتمال دارد برایتان عجیب باشد اما باید بدانید که در فضای ارزهای دیجیتال همه چیز ممکن است.

در حقیقت گاهی شرکتی برای راه‌اندازیِ خودِ ICO، برای اموری همچون تبلیغات و سایر آماده‌سازی‌ها احتیاج به سرمایه دارد. در این صورت، رویدادی پیش از ICO برگزار می‌کند که به آن «پیش‌فروش ICO» گفته می‌شود. توکن پیش‌فروش ICO ارزان‌تر است و خرید آن می‌تواند سود کلانی برای شما به همراه داشته باشد. پیش‌فروش‌ها اغلب بسیار محدود هستند و ممکن است به معنای واقعی کلمه در عرض چند ثانیه تمام شوند. بنابراین، اگر تصمیم دارید توکن پیش‌فروش ICO بخرید، باید رویدادهای آینده را دائماً بررسی کنید.

پیش‌فروش ICO سرمایه لازم برای اجرای ICO را تأمین می‌کند.
پیش‌فروش ICO سرمایه لازم برای اجرای آن ICO را تأمین می‌کند.

البته، شرکت در پیش‌فروش عرضه اولیه کوین چندان آسان نیست. روش رایج این است که این رویداد برای تعداد محدودی از سرمایه‌گذاران اجرا می‌شود. این افراد فرشتگان نجات کسب‌وکارها هستند، سرمایه‌گذارانی که پیش از اکثریت افراد وارد گود می‌شوند و سرمایه اصلی شروع استارتاپ‌ها را فراهم می‌کنند. به این صورت، استارتاپ می‌تواند از پولِ جمع‌آوری شده در پیش‌فروش ICO برای کسب پول بیشتر از خود ICO استفاده کند.

سخن پایانی

عرضه اولیه کوین (ICO) رویدادی تقریباً مشابه با عرضه اولیه سهام (IPO) در صنعت ارزهای دیجیتال است. تأمین سرمایه عمومی جهت راه‌اندازی ایده‌ای ابتکاری مانند ایجاد کوین، اپلیکیشن‌ یا خدماتی جدید که به‌نوعی مربوط به بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. گروه پشتیبان و مسئول ICO باید جزئیاتی کامل در مورد نقشه مسیر کار خود ارائه دهند.

پس از بررسی کامل و جامع، سرمایه‌گذاران می‌توانند در موعد تعیین‌شده‌ی عرضه اولیه کوین، توکن ICO را خریداری کنند. با این کار افراد نه‌تنها در پیش‌برد این ایده مشارکت می‌کنند، بلکه از سود و مزایای نگهداری توکن و یا تحقق ایده اصلی استارتاپ در آینده برخوردار می‌شوند. با این حال، با توجه به اینکه فعلاً قانون مشخص و سخت‌گیرانه‌ای در مورد ICOها اِعمال نمی‌شود، سرمایه‌گذاران باید پیش از شرکت در هر عرضه اولیه کوین از نقشه مسیر و جزئیات آن به‌طور کامل آگاه باشند.

پست های که شاید برای شما جذاب باشد:

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقمند به تکنولوژی و ارز‌های دیجیتال به اشتراک بگذارید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.