1. مانکس724
  2. >
  3. کیف پول
  4. >
  5. کیف پول سخت افزاری...

کیف پول سخت افزاری چیست؟ معرفی بهترین کیف پول‌های سرد سال 2020

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت ‌افزاری (hardware wallet)، یکی از انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال است که به ‌منظور دریافت، ارسال و ذخیره ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین، به کار می‌رود.

کیف پول‌ سخت ‌افزاری را می‌توان یکی از اجزای اصلی اکوسیستم بلاک چین دانست. این نوع کیف پول امنیت و سودمندی لازم برای تعامل با بلاک چین‌ها را فراهم می‌کنند.

برخلاف سایر انواع کیف پول، همچون کیف پول‌ وب (web wallet) و کیف پول‌ نرم‌افزاری (software-based wallet) که کلیدهای خصوصی شما را روی اینترنت نگهداری می‌کنند، کیف پول سخت ‌افزاری با نگهداری کیف پول‌های شما در محیطی آفلاین، بهترین محافظت را از دارایی شما به عمل می‌آورد و یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای نگهداری بلندمدت ارزهای دیجیتال است.

در این مقاله از مانکس724، به بررسی ویژگی‌ها و نحوه کارکرد کیف پول سخت ‌افزاری می‌پردازیم و سپس تعدادی از بهترین کیف پول‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

ویژگی کیف پول‌های سخت‌افزاری

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های کیف پول‌های سخت‌افزاری عبارتند از:

ایمنی بسیار زیاد

کیف پول‌ سخت ‌افزاری ایمن‌ترین نوع کیف پول است. با استفاده از کیف پول سخت ‌افزاری، حتی هنگامی که رایانه شما ایمن نباشد، می‌توانید به ‌خوبی از دارایی‌های دیجیتال خود نگهداری کنید.

در کیف پول‌های سخت‌افزاری، لایه‌ محافظتی اضافی شما را دربرابر حمله‌های سایبری، وب‌سایت‌های فیشینگ و کلاه‌برداری و بدافزارها، مصون نگه می‌دارد.

کیف پول سخت افزاری یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال است.
کیف پول سخت افزاری یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال است.

سازگاری با چند بلاک چین

این نوع کیف پول می‌تواند به طور هم ‌زمان با چند بلاک چین، از جمله بلاک چین بیت کوین، اتریوم و آلت کوین‌های مختلف، کار کند. با استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری، بازیابی تمام این بلاک چین‌ها به‌ راحتی با یک عبارت بازیابی امکان‌پذیر است.

آسودگی و راحتی در استفاده

کیف پول سخت ‌افزاری، اغلب یک دستگاه کوچک است که قابلیت اتصال به رایانه دارد و مشابه کلیدی قابل‌حمل برای دست‌یابی ایمن به دارایی‌های دیجیتال از هر مکان جغرافیایی، عمل می‌کند.

با کیف پول سخت ‌افزاری می‌توانید، بدون نیاز به ایجاد حساب کاربری، علاوه بر دسترسی همیشگی به سبد ارزهای دیجیتال خود، وارد بسیاری از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) شوید. شما حتی می‌توانید از این کیف پول‌ها برای ورود به اپلیکیشن‌های معمولی همچون گوگل و فیس‌بوک نیز استفاده کنید.

معامله کیف پول به کیف پول

پلتفرم‌هایی همچون ریدار ریلِی (Radar Relay) به شما اجازه می‌دهند تا مستقیماً از کیف پول سخت ‌افزاری خود دست به معامله بزنید. این روش، ایمن‌ترین راه برای معامله دارایی‌های دیجیتال است. زیرا اختیار توکن‌های خود را در تمام مدت حفظ می‌کنید.

با این کار، می‌توانید دارایی‌ها را مستقیماً از کیف پول خود معامله کنید و نیازی به ایجاد کیف پول در صرافی نیست. بدون نیاز به کیف پول صرافی، می‌توانید در زمان و پول خود صرفه‌جویی کنید؛ زیرا، با تأخیر مربوط به واریز و برداشت دارایی و همچنین کارمزد و محدودیت برداشت از حساب روبرو نیستید.

نحوه کارکرد کیف پول سخت افزاری

ارزهای دیجیتال هرگز داخل خودِ کیف پول سخت افزاری ذخیره نمی‌شوند؛ بلکه همیشه روی بلاک چین هستند. کیف پول سخت‌ افزاری درواقع، از کلید خصوصی (private key) شما محافظت می‌کند.

کلید خصوصی راه دسترسی شما به آدرس بلاک چین و دارایی‌هایتان است. از آن‌جا که کیف پول‌های سخت‌افزاری کلیدهای خصوصی شما را از اینترنت جدا می‌کنند، به آن‌ها ذخیره سرد (cold storage) یا ذخیره آفلاین نیز گفته می‌شود.

با جداسازی کلید خصوصی از اینترنت، احتمال هک ‌شدن حساب خود و دسترسی غیرمجاز سایرین به دارایی‌هایتان را تقریباً به صفر می‌رسانید.

با استفاده از کیف پول سخت ‌افزاری، کلیدهای خصوصی شما، با استفاده از یک کُد پین (PIN) و یک عبارت عبور اختیاری محافظت می‌شوند. این لایه محافظتی، دسترسی به کلید خصوصی شما را توسط سارقی که حتی کیف پول سخت ‌افزاری شما را به‌لحاظ فیزیکی دزدیده باشد، تقریباً غیرممکن خواهد کرد. درواقع، کلیدهای خصوصی شما هرگز در اختیار فرد دیگری قرار نخواهند گرفت.

علاوه بر این، کیف پول‌های سخت‌افزاری به شما اجازه می‌دهند تا تراکنش‌های خود را روی بلاک چین امضاء و تأیید کنید. امضای دیجیتالی شما مالکیت شما را نسبت به کلید خصوصی‌تان اثبات می‌کند. بدون کلید خصوصی، انجام این امضاء غیرممکن خواهد بود و هیچ‌کس به‌جای شما نمی‌تواند تراکنشی با دارایی‌هایتان انجام دهد.

با استفاده از کیف پول سخت افزاری، هکرها را از سرقت دارایی‌تان مأیوس می‌کنید!
با استفاده از کیف پول سخت افزاری، هکرها را از سرقت دارایی‌تان مأیوس می‌کنید!

درصورتی‌که به هر علتی کیف پول خود را گم کنید، می‌توانید با استفاده از یک عبارت بازیابی (seed phrase یا recovery phrase) دوباره به آن دسترسی پیدا کنید.

عبارت بازیابی فهرستی از کلماتی است که می‌توانند کلید خصوصی شما را بازتولید کنند. شما می‌توانید با استفاده از عبارت بازیابی، کلیدهای خود را به یک کیف پول سخت افزاری دیگر منتقل کنید.

۹ کیف پول سخت افزاری برتر سال ۲۰۲۰

در حال حاضر، ده‌ها نوع کیف پول سخت افزاری در بازار موجود است که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد و کاربران خاصی را هدف قرار می‌دهد.

در این بخش، برخی از بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری را برای افرادی معرفی می‌کنیم که به ‌دنبال خرید کیف پول‌های سخت‌افزاری و درنتیجه، طالب اطلاعاتی بی‌طرفانه‌ هستند.

لجر نانو اکس (Ledger Nano X)

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اکس
کیف پول سخت افزاری لجر نانو اکس

لجر نانو اکس که در سال ۲۰۱۹ پا به عرصه سایر سخت‌افزارهای ذخیره دارایی‌های دیجیتال گذاشت، یکی از آخرین محصولات عرضه‌شده در بازار کیف پول‌های سخت‌افزاری است.

لجر نانو اکس یک گام از برادر خود، لجر نانو اس (Ledger Nano S)، فراتر رفته است؛ این کیف پول حافظه داخلی بهتر و طراحی جدیدتری دارد و از اتصال بلوتوث نیز پشتیبانی می‌کند.

مانند نانو اس، نانو اکس نیز از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند و یکی از قابل‌حمل‌ترین کیف پول‌های موجود برای افرادی است که به ‌طور مداوم در حرکت و سفر هستند.

بیشتر بخوانید: 

ترزور مدل تی (Trezor Model T)

کیف پول سخت افزاری ترزور مدل تی
کیف پول سخت افزاری ترزور مدل تی

ترزور مدل تی آخرین دستاورد شرکت ساتوشی لبز (SatoshiLabs) در بازار سخت‌افزار است. طراحی مدل تی مشابه ترزور مدل وان (Trezor Model One) است ولی با رابط صفحه نمایش لمسی بزرگ‌تر و پشتیبانی از طیف گسترده‌تری از ارزهای دیجیتال.

گرچه ترزور مدل تی قیمت بسیار بالایی دارد اما یکی از بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری موجود در بازار به شمار می‌رود. به خصوص برای افرادی که نگران مشکلات امنیتی اتصال بلوتوثی هستند که در بسیاری از کیف پول‌های جدید دیده می‌شوند.

لجر نانو اس (Ledger Nano S)

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس
کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس

لجر نانو اس یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری در بازار است. این کیف پول جذاب، کاربردی آسان دارد و برای افرادی مناسب است که به ‌دنبال امنیت بالا با قیمتی مناسب هستند.

لجر نانو اس از بیش از ۱,۰۰۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و ایمنی درون‌ساخت آن را می‌توان با ایمنی بانک‌ها مقایسه کرد.

بیشتر بخوانید: 

ترزور مدل وان

کیف پول سخت افزاری ترزور مدل وان
کیف پول سخت افزاری ترزور مدل وان

ترزور مدل وان که در سال ۲۰۱۴ توسط ساتوشی لبز منتشر شد، یکی از اولین کیف پول‌های سخت افزاری است که وارد بازار شده است.  

با وجود قدیمی‌بودن، ترزور مدل وان هنوز ویژگی‌های امنیتی شگفت‌انگیز خود را دارد و از تعداد بسیاری از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند و با ده‌ها کیف پول دیگر، سازگاری دارد.

ترزور مدل وان قدیمی و از لحاظ قیمت مقرون به‌ صرفه است، اما از نظر ویژگی‌های مختلف، یکی از بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری به شمار می‌رود.

بیتفی ناکس (Bitfi Knox)

کیف پول سخت افزاری بیتفی ناکس
کیف پول سخت افزاری بیتفی ناکس

برخلاف سایر کیف پول‌های سخت‌‌افزاری، بیتفی ناکس هرگز کلیدهای خصوصی را روی دستگاه ذخیره نمی‌کند. به عبارت دیگر، هکرها چیزی برای هک‌کردن ندارند.

درعوض، بیتفی کلیدهای خصوصی را حین انجام تراکنش تولید می‌کند، به‌شکلی که کلیدهای خصوصی در معرض هیچ دستگاه متصل به کیف پول قرار ندارند.

بیتفی ناکس از نظر ساختار بدنه، بزرگ‌تر از سایر کیف پول‌ها است و به‌ همین دلیل، مشکلاتی در خصوص قابلیت برای کاربران ایجاد می‌کند. با این حال، ویژگی‌های امنیتی این کیف پول، تجربه کاربری مناسبی را فراهم می‌کنند.

لجر بلو (Ledger Blue)

کیف پول سخت افزاری لجر بلو
کیف پول سخت افزاری لجر بلو

یکی از بزرگ‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری موجود، لجر بلو است که با هدف دسترس‌پذیری طراحی شد. این کیف پول به افراد و کسب‌وکارهای مختلفی که تجربه زیادی در زمینه ارزهای دیجیتال ندارند، اجازه می‌دهد تا با خیال راحت دارایی خود را ذخیره کنند. مانند تمام کیف پول های لجر، لجر بلو نیز از سطحی از امنیتی برخوردار است که هرگز به آن آسیبی وارد نشده است.

اگرچه صفحه لمسی بزرگ دستگاه استفاده از آن را ساده‌تر کرده است، اما ضعف این کیف پول، دردسترس‌بودن آن و پشتیبانی محدود از دارایی‌ها است که این کیف پول را فقط برای افرادی مناسب می‌کند که اولویت اول آن‌ها، پیش از هر چیز دیگر، سادگی ذخیره دارایی‌های دیجیتال است.

کول والت اس (CoolWallet S)

کیف پول سخت افزاری کول والت اس
کیف پول سخت افزاری کول والت اس

کول والت اس کیف پول سخت افزاری باریکی است که می‌توانید در کیف پول واقعی و در کنار کارت‌های اعتباری خود، آن را قرار دهید. کول والت اس از اکثر ارزهای دیجیتال اصلی پشتیبانی می‌کند و یکی از معدود کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری ضدآب موجود در بازار است.

همچنین، این کیف پول دارای قابلیت اتصال بلوتوث است که به شما امکان می‌دهد سبد دارایی خود را از طریق هر دستگاهی که با بلوتوث سازگاری دارد، مدیریت کنید.

کیپ کی (KeepKey)

کیف پول سخت افزاری کیپ کی
کیف پول سخت افزاری کیپ کی

کیپ کی یک کیف پول سخت افزاری ساده با طراحی فوق‌العاده است. این کیف پول که برای دسترس‌پذیری بهتر طراحی شده است، به‌ لطف قابلیت شِیپ شیفت (ShapeShift) درون‌ساخت، به کاربران اجازه ذخیره سرد و مبادله محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال خود را می‌دهد.

کیپ کی یکی از ارزان‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری موجود در این فهرست است و انعطاف‌پذیری بسیار خوبی در مورد ارز فیات دارد، به ویژه برای افرادی که به ویژگی‌های پیشرفته‌تر نیازی ندارند.

سیف پل اس وان (SafePal S1)

کیف پول سخت افزاری سیف پل اس وان
کیف پول سخت افزاری سیف پل اس وان

کیف پول سیف پل اس وان که توسط بایننس پشتیبانی می‌شود، کیف پول سخت افزاری کمتر شناخته‌شده‌ای است که می‌تواند ذخیره ارزهای دیجیتال را از طریق دستگاهی ایمن‌تر کند که کاملاً مستقل که فاقد یواس‌بی، بلوتوث، وای‌فای و سایر روش‌های اتصال است.

این دستگاهِ نسبتاً ارزان قیمت‌ دارای یک دوربین داخلی و شش دکمه فیزیکی است. کیف پول سیف پل اس وان تمام آن چیزی است که شما برای ذخیره و دسترسی به هزاران ارز دیجیتال مختلف از طریق اسکن کدهای کیوآر (QR codes) در اپلیکیشن تلفن همراه مورد نیاز دارید.

کدام بهتر است؟

مانند اکثر مسائل، انتخاب کیف پول سخت افزاری ارزهای دیجیتال نیز به نیاز و ترجیح شما برمی‌گردد. هر کیف پول موجود در این فهرست، امنیت بهتری را نسبت به یک کیف پول نرم‌افزاری یا کیف پول موبایلی (mobile wallet) فراهم می‌کند، اما همه کیف پول‌های سخت‌افزاری، سهولت استفاده، ویژگی‌ها و پشتیبانی تعداد مشابهی از ارزهای دیجیتال را ارائه نمی‌دهند.

از نظر امنیت، لجر نانو اس بدون شک بیشترین استفاده را در این گروه داشته است و به وضوح از دیدگاه‌های تیم امنیتی دونجون (Donjon) لجر برخوردار شده است. لجر نانو اکس نیز قطعاً به همین اندازه ایمن است؛ زیرا توسط همین تیم امنیتی ایجاد شده است. اتصال بلوتوث این کیف پول نیز ضعیف به نظر نمی‌رسد؛ با این حال، این کیف پول جدیدتر است و هنوز مورد بررسی دقیق و کامل قرار نگرفته است.

کیپ کی یکی از ساده‌ترین کیف پول‌ها برای استفاده است و گزینه مناسبی برای تازه‌واردان به فضای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. لجر نانو اس و لجر نانو اکس نیز به لطف اپلیکیشن لجر لایو (Ledger Live) رابط کاربری مناسبی دارند و بسیار در دسترس هستند. در مقابل، سیف پل اس وان و بیتفی ناکس کمتر در دسترس کاربران بی‌تجربه هستند.

از لحاظ پشتیبانی از ارزهای دیجیتال ، لجر نانو اکس به راحتی تمام رقبای خود را کنار می‌زند. با این حال، این سازگاری با قیمت نسبتاً زیادی همراه است. برای داشتن ترکیب خوبی از پشتیبانی پول و دارایی‌های دیجیتال، لجر نانو اس را می‌توان کیف پول متوسط و در دسترسی برای اغلب کاربران دانست و ترزور مدل وان، ارزشی مشابه برای افرادی ایجاد می‌کند که سبد سهام متنوعی از ارزهای دیجیتال دارند.

ویژگی های اضافی مانند قابلیت احراز هویت دو عاملی (two-factor authenticator یا 2FA) را می‌توان در چندین دستگاه در این فهرست یافت، از جمله ترزور مدل وان و لجر نانو اکس. همچنین، ترزور مدل تی، کول والت اس و لجر نانو اکس، برای افزایش انعطاف‌پذیری پشتیبانی بلوتوث را نیز ارائه می‌دهند.

سخن پایانی

کیف پول سخت افزاری از جمله بهترین گزینه‌ها برای ذخیره طولانی‌مدت ارزهای دیجیتال مختلف است. این کیف پول‌ها صرفاً کلید خصوصی و نه دارایی افراد را نگهداری می‌کنند. کلید خصوصی با استفاده چند کُد و لایه محافظتی اضافی، قابل بازیابی است.

با این حال، حتی در صورت دزدیده‌شدن، اطلاعات کیف پول‌های سخت‌افزاری فاش نخواهد شد. این کیف پول‌ها ایمن، کاربردی، و سازگار با کوین‌ها و شبکه‌های مختلف هستند.

همچنین، در ادامه، به فهرستی از کیف پول‌های سخت‌افزاری برتر در سال ۲۰۲۰ اشاره کردیم. به طور کلی، می‌توان گفت لجر نانو اکس، بهترین ترکیب امنیت، پشتیبانی از دارایی‌ها و ویژگی‌های دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال، افرادی که به پشتیبانی بلوتوث نیاز ندارند، احتمالاً به همین اندازه از ویژگی‌های کیف پول ارزان‌تر لجر نانو اس نیز برخوردار می‌شوند.

پست های که شاید برای شما جذاب باشد:

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقمند به تکنولوژی و ارز‌های دیجیتال به اشتراک بگذارید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.